Pavelková, Andrea: Ekologové: Ne mostu u Veveří, Mladá fronta Dnes, příloha Jižní Morava, 23. 1. 2001

Ekologové: Ne mostu u Veveří

Brno – Plány vybudovat most přes brněnskou přehradu, který by znovu spojil pravý a levý břeh vodní nádrže u hradu Veveří, dostaly trhliny. Proti záměru bystrcké radnice se postavili ochránci přírody, kteří nalezli administrativní chybu v postupu stavebního úřadu. Povolení ke stavbě proto muselo být zrušeno.

Ekologové z třetí základní organizace Českého svazu ochránců přírody v Brně protestují, že další přístup k levému břehu přehrady by poškodil pět přírodních památek: Kůlny, Junáckou louku, Na skalách, významný krajinný prvek Zouvalka a přírodní rezervaci Břenčák.

"Dřívější přemostění vodní plochy bylo zřízeno ve zcela odlišných podmínkách, zejména ve smyslu množství pohybujících se osob a vozidel," píší v dopise, který adresovali Odboru územního a stavebního řízení Magistrátu města Brna. "Pokud by k obnovení mostu došlo, zákonitě se zvýší návštěvnost levobřežní oblasti přehrady a bude docházet k dalšímu poškozování přírodního prostředí. Současný stav, kdy není levý břeh jednoduše dostupný, je třeba zachovat," žádají.

Zástupci odboru životního prostředí městské části Brno-Bystrc však mají jiný názor.

"To, co předpovídají, se nestane, pokud se okolí pravého i levého břehu upraví a vymezí se na nich cesty. Jestliže poukazují na zvýšení počtu osob, které by se dostaly na levý břeh, na to říkám, že už teď jich tam je dost a dost a většina z nich se tam pohybuje naprosto živelně," poukázala vedoucí odboru Eva Kubátová.

Ekologům se však nelíbí nejen nápad samotný, ale také například typ mostu. "Strohé technické dílo, typově a vzhledově nevhodnější než bývalý most z roku 1939," charakterizují jej v dopise, který poskytli i redakci MF DNES. "Zpřístupnění zachovalé části přírody obtížně kontrolovatelnému rekreačnímu využití přinese jen porušení přírodní rovnováhy," píší dále.

Bystrcká radnice považuje most za jedinečnou příležitost, jak přehradu oživit a znovu z ní udělat rekreační zázemí pro Brňany i obyvatele nejširšího okolí. "Na most navíc už letos bylo vyhrazeno kolem dvaceti milionů z městského rozpočtu. Pokud se nám nepodaří jej letos prosadit, může se stát, že příští rok už nebude za co jej postavit," dodala Kubátová.

Bystrcká radnice nyní musí požádat o nové územní rozhodnutí, k němuž se opět vyjádří všichni účastníci stavebního řízení.


Elektronický archiv pramenu obce Veverská Bítýska, 2000-2001
Vygenerováno z archivního formátu TEI