Do soutěže o Veveří se nikdo nepřihlásil (dap), Mladá fonta Dnes, příloha Jižní Morava, 13.1.2001

Do soutěže o Veveří se nikdo nepřihlásil

Brno (dap) – Naděje, že bude hrad Veveří v brzké době otevřen veřejnosti nebo najde jiné smysluplné využití, se opět vytrácí. Záměr pronajmout hrad velkému investorovi, který by část objektu zpřístupnil lidem, část opravil pro své komerční účely, zkrachoval. Do veřejné obchodní soutěže na pronájem hradu, kterou státní památkový ústav vypsal loni v létě, se totiž nikdo takový nepřihlásil. Rekonstrukce hradu, o kterou se bude nadále starat státní památkový ústav, se tedy protáhne.

Ředitel státního památkového ústavu v Brně Jaromír Míčka má představu, že by se prostory hradu daly využít jako lázně, sportovní zařízení či hotel. Celková rekonstrukce Veveří by však podle něj přišla přibližně na půl miliardy korun.

"Ukázalo se, že takto gigantická investice je problém. Podle našich odhadů by se investorovi začaly peníze vracet až za padesát let," počítá ředitel, který do veřejné soutěže vkládal veliké naděje. "Jediný člověk, který si vyzvedl podmínky a který zastupoval nejmenovaného amerického investora, svůj návrh nakonec nepředložil," dodal.

Namísto celkových oprav tedy nyní pracovníci památkového ústavu plánují pomalejší postup, rekonstruovat hrad postupně. "Současně s nejnutnějšími opravami, aby nám objekt nespadl na hlavu, budeme realizovat dílčí projekty. Investoři se určitě najdou na vybudování restaurace. Příští rok bychom ještě chtěli postavit čističku", uvedl ředitel.

Velkou radost z neúspěchu veřejné soutěže nemají ani představitelé městské části Brno-Bystrc, na jejímž území se hrad Veveří nachází. "Zpřístupnění a využití hradu by bylo velkým magnetem. Chtěli jsme zde zřídit obřadní síň, vyjímala by se zde i galerie bystrckého rodáka, sochaře a malíře Jakuba Obrovského," mrzí místostarostku Bystrce Elišku Kovářovou.

Pracovníci státního památkového ústavu mají představu o celkovém využití hradu zatím pouze obecnou. Ústav hodlá jednat s městem, krajem, podnikateli, chce rovněž lobbovat přes poslance, aby na rekonstrukci hradu Veveří sehnali peníze. Ředitel Míčka si ale uvědomuje, že zájem veřejnosti o hrad nemůže dlouho napínat. "Loni jsme otevřeli na dva víkendy a přišlo přes šest tisíc lidí," uvedl Míčka. Letos má být hrad zpřístupněn kvůli bezpečnosti jen třikrát.


Elektronický archiv pramenu obce Veverská Bítýska, 2000-2001
Vygenerováno z archivního formátu TEI