cz / eng / de     Dnes je

Domů»Dotované projekty města»Ošetření a ochrana památného stromu jírovec maďal „Kaštan u pošty“

Ošetření a ochrana památného stromu jírovec maďal „Kaštan u pošty“ (kód ÚSOP 104591) ve Veverské Bítýšce

Podpořilo Ministerstvo životního prostředí

Ministerstvo životního prostředí ČR na základě výzvy v rámci Programu péče o krajinu v roce 2019-Podprogram pro zlepšení dochovaného přírodního a krajinného prostředí poskytlo finanční prostředky na akci „Ošetření a ochrana památného stromu jírovec maďal „Kaštan u pošty“ (kód ÚSOP 104591) ve Veverské Bítýšce“.

Ve kmeni památného stromu byla centrální dutina. Hniloba procházela z kmene i do některých kosterních větví. Na bázi kosterních větví byly rány velkého průměru po odřezaných větví druhého řádu, v nichž taktéž docházelo k rozvoji hniloby dřeva. V koruně byla plodnice troudnatce kopytovitého, který způsobuje bílou hnilobu dřeva. Vzhledem k rozsahu hniloby ve kmeni a kosterních větvích a rizikovému přeslenitému uspořádání kosterních větví, hrozilo jejich vylamování z úžlabí a následný rozpad celé koruny. Z tohoto důvodu byla dle odborného stanoviska doporučena stabilizace koruny další celkovou obvodovou redukcí, aby došlo k odlehčení kosterních větví. Koruna není v současnosti symetrická, proto byla vhodná symetrizace koruny z důvodu zajištění rovnoměrného zatížení kmene.

Výsledná obvodová redukce koruny byla vzhledem k původnímu objemu primární koruny již téměř na úrovni řezu na torzo, základní kostra koruny by však měla být zachována.

Při řezu bylo na základě posudku doporučeno upřednostnit techniku na postranní větev. U spodních kosterních větví nad komunikacemi bylo vhodné instalovat dynamické bezpečnostní vazby.

Nakonec byla po dohodě navržena nová technologie zásahu, a to tzv. vypuštěním bezpečnostních vazeb a rozsáhlejší redukcí kosterních větví nad parkovištěm.

Městu Veverská Bítýška byly poskytnuty finanční prostředky ve výši 9 861,50 Kč.


sipka Zpět     sipka Verze pro tiskTyto webové stránky využívají cookies. Jejich používáním s tím vyjadřujete souhlas.
Souhlasím