cz / eng / de     Dnes je

Na Babí lom

Na Babí lom

Tentokrát si vyjdeme na nejznámější rozhlednu v našem okolí. Autobusem se dostaneme do Kuřimi a odtud vlakem do České. Z vlaku se vydáme do blízkých Lelekovic. Od hotelu Babí lom v Lelekovicích vyjdeme po červené značce. Projdeme vesnicí a cesta k lesu se začíná zvedat. Pod rozhlednou je docela strmá. Odměnou za námahu nám budou nádherné výhledy do okolí. Vranov, Lelekovice, Kuřim, Brno a při dobré viditelnosti je vidět Drahanská vrchovina, Českomoravská vysočina, Pálava, Kojál, elektrárna Dukovany a za perfektní viditelnosti prý bývají vidět i Alpy. Na rozhlednu je celoročně volný přístup. Původně na místě současné rozhledny stály dva vyhlídkové můstky s turistickou chatkou.

Rozhledna Babí lom

Tyto zde postavil rakouský turistický klub a jeho předseda pan Ripka. Dřevěnou rozhlednu nahradila kamenná stavba, ta však byla zbourána za II. světové války. V letech 1959 - 1961 vybudovali turisté ze Sokola Lelekovice novou rozhlednu. Za zmínku stojí, že stavební materiál vynášeli nahoru na zádech. Rozhledna se nachází ve výšce 521 m.n.m. a je vysoká 15 m.

Babí lom je romantický, rozeklaný, skoro 3 km dlouhý protáhlý skalnatý hřeben v severním směru od Lelekovic. Skály jsou vysoké někdy až 20 m a proto bývají využívány jako cvičný horolezecký terén. Značená hřebenovka je dlouhá asi 400 m a turistům, kteří rádi navštěvují hory, svým charakterem tyto připomíná. Při opatrné chůzi je bezpečná, někdy je však potřeba použít i ruce.

Skály tvoří 370 milionů let staré slepence, na nichž rostou zakrslé stromy bříz a borovic.

Celá lokalita si drží nízkohorský charakter a rostou zde rostliny - rozrazil horský, růže alpská a čarovník alpský. Zajímavostí je, že Petr Bezruč, který vítal jaro na Šmelcovně, chodil se svými přáteli turistickou sezonu ukončit na Babí lom.

Pamětní deska

Po přechodu hřebenovky přijdeme na rozcestí, které rozděluje cesty na Vranov a Kuřim. My si ale můžeme v přímém směru po hřebeni, po neznačené cestě, odskočit na vlastní vrchol Babí lom, který je vysoký 562 m.n.m. Na vrchol vedou kamenné schůdky a je tam pamětní deska předsedy rakouských turistů pana Ripky. Odtud se vrátíme zpět na rozcestí a po modré značce se vydáme z kopce směrem do Kuřimi. Přijdeme do bývalé dělnické osady Podlesí, kde se můžeme občerstvit v místní hospůdce u sportovního areálu. Pak po modré značce dojdeme pohodlnou cestou až do Kuřimi, kde můžeme nasednout na autobus.

Celá tato trasa měří cca 7,5 km.

Pokud nám zbývá čas a nebolí nohy, můžeme pokračovat stále po modré značce směrem do Moravských Knínic. Cestou projdeme kuřimskými zákoutími, kde jsme možná nikdy nebyli.

V Knínicích se opět můžeme občerstvit v místní hospodě a počkat na autobus. Celkem jsme zatím ušli 10,5 km. Pokud ani tato trasa neuspokojí zdatné turisty, mohou dále pokračovat po trase bývalého vláčku po modré značce až do Veverské Bítýšky. Celá trasa měří 16 km.

Zpracoval VH
převzato ze Zpravodaje

Trasu si můžete prohlédnout na mapy.cz.

sipka Zpět     sipka Verze pro tiskTyto webové stránky využívají cookies. Jejich používáním s tím vyjadřujete souhlas.
Souhlasím