cz / eng / de     Dnes je

Domů»Turistické informace »Za podzimními výhledy

Za podzimními výhledy

Mezi turisticky zajímavá místa patří bezesporu různé vyhlídkové body a rozhledny. Na podzim bývá obvykle dobrá viditelnost do velkých vzdáleností, tak proč toho nevyužít?

Rozhledna Babylón

Náš výlet tentokrát začne v Předklášteří u Tišnova. Auto je nejlepší zaparkovat u kláštera Porta coeli a nebo na parkovišti u firmy Mertastav, které je přímo u naší cesty. Přejdeme hlavní silnici a po cyklostezce okolo řeky Loučky a pod železničním mostem přijdeme k dřevěnému mostu přes řeku Svratku, kde je křižovatka turistických a cyklistických stezek.

Za mostem se dáme doleva směr Štěpánovice po cyklostezce, která slouží i pěším turistům. Okolo zahrádek a železniční trati se pohodlnou cestou dostaneme do Štěpánovic, kde za tenisovým areálem přejdeme most přes řeku a najdeme modrou turistickou značku. Po ní projdeme kolem splavu a rybníka do Nových Štěpánovic, přejdeme silnici a mezi domy se dostaneme do lesa. Stoupáme po lesní cestě okolo Kalského potoka. Před osadou Zahrada narazíme na odbočku, která vede k rozhledně Křivoš (464 m.n.m.). Můžeme ji navštívit, není však hlavním cílem našeho výletu. Jakmile vyjdeme z lesa, procházíme osadou Zahrada. Na křižovatce najdeme žlutou turistickou značku, která nás po stoupání zavede až k nejvyššímu bodu - na Babylon (506 m.n.m.). Od roku 2004 je zde postavena dřevěná rozhledna. Není vysoká, má jen jedenáct schodů, zato výhledy jsou parádní. Za dobré viditelnosti je vidět Vysočina, například kopec Sýkoř a mnoho dalšího.

Pohled od Kalů směrem k Dolním Loučkám

Až se nasytíme překrásných výhledů, pokračujeme po žluté značce do vesnice Kaly. Teď už půjdeme pořád jenom z kopce nebo po rovině. Projdeme dědinu a dáme se po silničce směrem na Dolní Loučky - místní část Střemchoví. Po cestě jsou pěkné výhledy do údolí. Dojdeme na hlavní silnici, dáme se doprava, až narazíme na červenou turistickou značku. V dolních Loučkách můžeme využít některou z místních hospůdek k občerstvení.

Z Louček půjdeme po červené značce která vede okolo řeky Loučky směrem na Tišnov. Cesta prochází mezi domky, krásným údolím přes mostky. Uvidíme zespodu železniční viadukt, za řekou kamenný lom a to už budeme pomalu na místě, ze kterého jsme vyšli. V Předklášteří můžeme výlet zakončit v místní vyhlášené cukrárně.

Celá trasa měří cca patnáct kilometrů a dá se zvládnout za odpoledne.Zajímavosti, které jsme minuli:

  • rozhledna Křivoš,
  • zřícenina hradu Lúčka nad Dolními Loučkami,
  • rodný dům astronoma a polárníka Antonína Mrkose ve Střemchoví,
  • klášter Porta coeli.

Třeba je navštívíme na nějakém dalším výletě.

Trasu si můžete prohlédnout na mapy.cz.

Zpracoval VH
převzato ze Zpravodaje


sipka Zpět     sipka Verze pro tiskTyto webové stránky využívají cookies. Jejich používáním s tím vyjadřujete souhlas.
Souhlasím