cz / eng / de     Dnes je

Veverská BítýškaVeverská Bítýška

turistické informace

Za podzimními výhledy

Mezi turisticky zajímavá místa patří bezesporu různé vyhlídkové body a rozhledny. Na podzim bývá obvykle dobrá viditelnost do velkých vzdáleností, tak proč toho nevyužít?

Rozhledna Babylón

Náš výlet tentokrát začne v Předklášteří u Tišnova. Auto je nejlepší zaparkovat u kláštera Porta coeli a nebo na parkovišti u firmy Mertastav, které je přímo u naší cesty. Přejdeme hlavní silnici a po cyklostezce okolo řeky Loučky a pod železničním mostem přijdeme k dřevěnému mostu přes řeku Svratku, kde je křižovatka turistických a cyklistických stezek.

Za mostem se dáme doleva směr Štěpánovice po cyklostezce, která slouží i pěším turistům. Okolo zahrádek a železniční trati se pohodlnou cestou dostaneme do Štěpánovic, kde za tenisovým areálem přejdeme most přes řeku a najdeme modrou turistickou značku. Po ní projdeme kolem splavu a rybníka do Nových Štěpánovic, přejdeme silnici a mezi domy se dostaneme do lesa. Stoupáme po lesní cestě okolo Kalského potoka. Před osadou Zahrada narazíme na odbočku, která vede k rozhledně Křivoš (464 m.n.m.). Můžeme ji navštívit, není však hlavním cílem našeho výletu. Jakmile vyjdeme z lesa, procházíme osadou Zahrada. Na křižovatce najdeme žlutou turistickou značku, která nás po stoupání zavede až k nejvyššímu bodu - na Babylon (506 m.n.m.). Od roku 2004 je zde postavena dřevěná rozhledna. Není vysoká, má jen jedenáct schodů, zato výhledy jsou parádní. Za dobré viditelnosti je vidět Vysočina, například kopec Sýkoř a mnoho dalšího.

Pohled od Kalů směrem k Dolním Loučkám

Až se nasytíme překrásných výhledů, pokračujeme po žluté značce do vesnice Kaly. Teď už půjdeme pořád jenom z kopce nebo po rovině. Projdeme dědinu a dáme se po silničce směrem na Dolní Loučky - místní část Střemchoví. Po cestě jsou pěkné výhledy do údolí. Dojdeme na hlavní silnici, dáme se doprava, až narazíme na červenou turistickou značku. V dolních Loučkách můžeme využít některou z místních hospůdek k občerstvení.

Z Louček půjdeme po červené značce která vede okolo řeky Loučky směrem na Tišnov. Cesta prochází mezi domky, krásným údolím přes mostky. Uvidíme zespodu železniční viadukt, za řekou kamenný lom a to už budeme pomalu na místě, ze kterého jsme vyšli. V Předklášteří můžeme výlet zakončit v místní vyhlášené cukrárně.

Celá trasa měří cca patnáct kilometrů a dá se zvládnout za odpoledne.Zajímavosti, které jsme minuli:

  • rozhledna Křivoš,
  • zřícenina hradu Lúčka nad Dolními Loučkami,
  • rodný dům astronoma a polárníka Antonína Mrkose ve Střemchoví,
  • klášter Porta coeli.

Třeba je navštívíme na nějakém dalším výletě.

Trasu si můžete prohlédnout na mapy.cz.

Zpracoval VH
převzato ze Zpravodaje


sipka Zpět     sipka Verze pro tisk