cz / eng / de     Dnes je

Přes Sokolí

Přes Sokolí

Náš pěší výlet zahájíme nástupem do autobusu směr Tišnov. Cesta mezi Lažánkami, Maršovem a Deblínem je takovou malou vyhlídkovou jízdou. Po příjezdu na nádraží do Tišnova zjistíme, kolik máme času (dnešní vycházka může běžnému turistovi trvat i s rezervou cca 3 hodiny).

V Tišnově můžeme navštívit nějakou výstavu, např. v muzeu v Müllerově domě najdeme výstavu fotografií a zajímavé minerály. V Jamborově domě na Brněnské ulici je ještě do konce letošního roku výstava obrazů Františka Mikše a dřevořezeb našeho spoluobčana Petra Groha. A právě po Brněnské ulici vyrazíme směrem na Hradčany.

Dojdeme k dnes už bývalé (právě ji bourají) tišnovské pile, kde najdeme modrou turistickou značku. Po ní projdeme okolo hradčanského nádraží a podchodem se dostaneme do vesnice Hradčany. Podél hustě frekventované silnice dojdeme na křižovatku. Jako orientační bod nám poslouží stavební firma RIGI a za rohem místní hospůdka. Tam odbočuje modrá značka doprava a míří přes malé náměstíčko mezi domy a chatami směrem do lesa. Začínáme zvolna stoupat a přitom se nám otevírají výhledy na Hradčany a město Tišnov.

Po vstupu do lesa je najednou ticho a klid, můžeme vidět, jak se v této roční době příroda uložila ke spánku. Po lesní cestě, která pořád stoupá, je třeba pozorně sledovat modrou značku, abychom neztratili správný směr. Pozvolna se cesta narovnává a za chvíli se ocitneme na nejvyšším bodě dnešní vycházky - na rozcestí Pod Sokolím. Vrchol Sokolí (419 m n. m.) je odtud nedaleko, ale je zalesněný a není tedy pro turistu příliš zajímavý. Je to nejvyšší bod východní části Deblínské vrchoviny.

Od této chvíle, jako za odměnu, půjdeme většinou už jen z kopce. Držíme se stále modré značky, která nás vede po široké cestě směr Bítýška. Přes kraj lesa se nám otevře výhled na náš městys. Zajímavost - tato trasa byla v minulosti doporučena vojenskou správou při mobilizaci vojáků v záloze na pěší přesun do Tišnova.

Na konci lesa se cesta stáčí směrem doleva, my se však držíme modré značky, která nás po užší cestě zavede mezi první chaty a domy na ulici Marušky Kudeříkové. Tady už určitě nezabloudíme. Celá trasa měří cca 10 km, doporučuji však vzhledem k nynějším krátkým dnům vyrazit raději dříve, abychom nedocházeli za tmy.

Trasu si můžete prohlédnout na mapy.cz.

Zpracoval VH
převzato ze Zpravodaje


sipka Zpět     sipka Verze pro tiskTyto webové stránky využívají cookies. Jejich používáním s tím vyjadřujete souhlas.
Souhlasím