cz / eng / de     Dnes je

Veverská BítýškaVeverská Bítýška

turistické informace

Přes Sokolí

Přes Sokolí

Náš pěší výlet zahájíme nástupem do autobusu směr Tišnov. Cesta mezi Lažánkami, Maršovem a Deblínem je takovou malou vyhlídkovou jízdou. Po příjezdu na nádraží do Tišnova zjistíme, kolik máme času (dnešní vycházka může běžnému turistovi trvat i s rezervou cca 3 hodiny).

V Tišnově můžeme navštívit nějakou výstavu, např. v muzeu v Müllerově domě najdeme výstavu fotografií a zajímavé minerály. V Jamborově domě na Brněnské ulici je ještě do konce letošního roku výstava obrazů Františka Mikše a dřevořezeb našeho spoluobčana Petra Groha. A právě po Brněnské ulici vyrazíme směrem na Hradčany.

Dojdeme k dnes už bývalé (právě ji bourají) tišnovské pile, kde najdeme modrou turistickou značku. Po ní projdeme okolo hradčanského nádraží a podchodem se dostaneme do vesnice Hradčany. Podél hustě frekventované silnice dojdeme na křižovatku. Jako orientační bod nám poslouží stavební firma RIGI a za rohem místní hospůdka. Tam odbočuje modrá značka doprava a míří přes malé náměstíčko mezi domy a chatami směrem do lesa. Začínáme zvolna stoupat a přitom se nám otevírají výhledy na Hradčany a město Tišnov.

Po vstupu do lesa je najednou ticho a klid, můžeme vidět, jak se v této roční době příroda uložila ke spánku. Po lesní cestě, která pořád stoupá, je třeba pozorně sledovat modrou značku, abychom neztratili správný směr. Pozvolna se cesta narovnává a za chvíli se ocitneme na nejvyšším bodě dnešní vycházky - na rozcestí Pod Sokolím. Vrchol Sokolí (419 m n. m.) je odtud nedaleko, ale je zalesněný a není tedy pro turistu příliš zajímavý. Je to nejvyšší bod východní části Deblínské vrchoviny.

Od této chvíle, jako za odměnu, půjdeme většinou už jen z kopce. Držíme se stále modré značky, která nás vede po široké cestě směr Bítýška. Přes kraj lesa se nám otevře výhled na náš městys. Zajímavost - tato trasa byla v minulosti doporučena vojenskou správou při mobilizaci vojáků v záloze na pěší přesun do Tišnova.

Na konci lesa se cesta stáčí směrem doleva, my se však držíme modré značky, která nás po užší cestě zavede mezi první chaty a domy na ulici Marušky Kudeříkové. Tady už určitě nezabloudíme. Celá trasa měří cca 10 km, doporučuji však vzhledem k nynějším krátkým dnům vyrazit raději dříve, abychom nedocházeli za tmy.

Trasu si můžete prohlédnout na mapy.cz.

Zpracoval VH
převzato ze Zpravodaje


sipka Zpět     sipka Verze pro tisk