cz / eng / de     Dnes je

Domů»Turistické informace »Památky»Farní kostel sv. Jakuba

Farní kostel sv. Jakuba

Kostel sv. Jakuba

Hlavní dominantou náměstí Na Městečku je bezesporu kostel sv. Jakuba. Postaven byl v letech 1771-82 na místě nevyhovujícího kostela z 15. století. Stavbu započal zdejší farář Václav Josef Wolf a dokončil jeho nástupce Tomáš František Kubečka.

Tato pozdně barokní stavba je dlouhá 29 m a široká 12 m. Má osm malovaných oken, na nichž jsou vyobrazeni čeští patroni. Na věž byla počátkem tohoto století posazena nová kopule, která nahradila starou ve tvaru jehlanu. Ve věži jsou čtyři zvony ze 17. století: Jakub, Marie, poledník a umíráček.

Hlavní oltář pochází z let 1807-1810 a byl navržen brněnským sochařem Ondřejem Schweiglem. Obsahuje oltářní obraz sv. Jakuba (František Werner, 1804) a po stranách sochy sv. Cyrila a Metoděje (O. Schweigel).

V lodích kostela jsou boční oltáře Panny Marie a sv. Floriána a reliéfová Křížová cesta (Břetislav Kafka). V hlavní lodi je 28 vyřezávaných lavic z roku 1780 (polovina je nová). Interiér kostela také obsahuje křtitelnici ze 17. stol. a 14 cechovních podstavců. Na kůru jsou barokní varhany od varhanáře Mudrocha z Tišnova, rekonstruovány 1971. Pod kůrem obrazy sv. Jana Nepomuckého a sv. Františka Xaverského, dále Lurská kaple.

Číslo v celostátním seznamu památek: 1072

Jan Foretníksipka Zpět     sipka Verze pro tiskTyto webové stránky využívají cookies. Jejich používáním s tím vyjadřujete souhlas.
Souhlasím