cz / eng / de     Dnes je

Veverská Bítýška ve vzpomínkách pamětníků - 10. část

Pamětník č. 26

Jméno: Paleček Oldřich

Rodiče našeho pamětníka správcovali na "Orlovně". V zadní části této budovy obývali malý byt. Za protektorátu, když mu bylo asi tak deset roků (tzn. roku 1942), vzpomněl si pan Paleček na německé vojáky. Byli ubytováni v "Orlovně", bylo jich kolem stovky. Rekreovali se ve Veverské Bítýšce před odchodem na východní frontu. Vařili si sami, v zahradě byla polní kuchyně s přístřešky. Ubytováni byli v sále, kde spali na zemi.

Rodina Palečkových se ukrývala při náletech ve sklepě. Byly tam i rodiny z Brna. V roce 1945 byla budova vybombardována. Rodina byla potom několik dnů u Nohelů v Dlouhé ulici.
Při našem vyprávění si paní Palečková vzpomněla, že mají doma zarámovanou fotografii Lidového domu "Orlovny". Obraz našla, a tak jsem měla možnost rozšířit manželovo malé vzpomínání o tento dokument. Zapůjčený obraz byl ofocen a doplňuje vyprávění pamětníka. Jedná se o slavnostní otevření této budovy spojené s vysvěcením, kterému přihlíželo velké množství diváků. Bylo to 28. září 1929.
Na místě "Orlovny" stojí v současné době budova kulturního domu.

Poznámka:
Jestliže někdo z Vás, milí čtenáři, má další informace či fotografie k historii této budovy, předejte je prosím do kanceláře našeho městyse paní Dvořákové. Po jejich obdržení je zapracuji a uvedu v některém z dalších Zpravodajů.


sipka Zpět     sipka Verze pro tiskTyto webové stránky využívají cookies. Jejich používáním s tím vyjadřujete souhlas.
Souhlasím