cz / eng / de     Dnes je

Domů»O obci»Veverská Bítýška ve vzpomínkách pamětníků

Veverská Bítýška ve vzpomínkách pamětníků

Městys Veverská Bítýška - Zpravodaj - příloha, zpracovala Ilona Coufalová - kronikář městyse (ilona.coufalova@atlas.cz)

Upozornění: V souladu s příslušným zákonem o ochraně osobních údajů jsou v elektronických verzích zpravodaje Městyse Veverská Bítýška a příloh "Veverská Bítýška ve vzpomínkách pamětníků" vypuštěny některé osobní údaje. Úplná znění jsou k dispozici v tištěných verzích a jsou také k nahlédnutí na úřadu městyse. Děkujeme za pochopení.

Milí čtenáři,

dovolte mi, abych se Vám představila - jmenuji se Ilona Coufalová, roz. Šancová.
Jsem "Bitešačka", je tomu již několik desítek let, jsem tomu ráda, jsem na to hrdá a můj vztah k našemu městečku je důvodem této prezentace.

Již nějakou dobu vykonávám práci kronikářky. Zaznamenávám život a dění kolem nás. Nevěřili byste, kolik činorodých aktivních lidí mezi námi žije, kteří se věnují oblastem různých zájmů.

Moje činnost nějak samozřejmě vyústila v "práci s pamětníky". Slovo dalo slovo a bylo tu téma, které se týká velice vážného období dějin našeho národa.

Téma - 2. světová válka ve Veverské Bítýšce

Podělím se s Vámi o zážitky našich pamětníků na tehdejší smutné a mnohdy velmi bolestivé období jejich života.

Jsou to záznamy útržkovitých vzpomínek školáků, dospívajících a několika dospělých té doby. Nemám je seřazené dle abecedy, ani podle věku, prostě jen tak. Záleželo na náhodě, kterou ulicí jsem se zrovna vydala, či u kterého domovního čísla se zastavila, prostě, jak kdo měl čas a chuť si popovídat. Stalo se mi také, že jsem měla schůzku již předjednanou, ale už se nikdy neuskuteční. Jsou věci mezi nebem a zemí, které nic neovlivní… ani naše plány a přání.

Malý cyklus příběhů Vás seznámí s prožitky a poznatky na výše uvedené téma, ke kterým jsme s vypravěči při setkáních dospěli.

Jsem velice ráda, že jsem byla přítomna těmto velice citlivým vzpomínáním.
Ještě jednou díky všem osloveným ... a ... mějme se všichni hezky ...

Ilona Coufalová

2. světová válka ve Veverské Bítýšce

Téma - Vznik prvního sportovního klubu ve Veverské Bítýšce

V příloze Zpravodaje mám pro Vás milí čtenáři vyprávění pana Josefa Dvořáka.

Bude to zavzpomínání, které se týká vzniku prvního sportovního klubu v naší obci, zaměřeného na fotbal … na jeho vývoj a veškeré změny v běhu let … na úspěchy i neúspěchy … a celou jeho historii. Jsem velice ráda, že si udělal čas ke chronologickému shrnutí svých opravdu bohatých vzpomínek na vývoj kopané u nás. Pracoval v okresním výboru Československého svazu tělesné výchovy. Dvě volební období byl členem předsed­nictva. Děkuji nejbližším našeho pisatele, synovi a paní Věře, bez jejichž pomoci by tuto ódu na fotbal a lásku ke sportu nebylo pro našeho pamětníka v současné době vůbec snadné zpracovat. Vždyť paní Věra společně sdílela všechny výhry i prohry. Na hřišti či v životě. Dělila se a dělí o jeho lásku k fot­balu a Veverské Bítýšce.

Když si tak sama vzpomenu na nedělní fotbalová utkání v době mého dětství … jejich atmosféru … prostě to byla letní odpoledne ve Vev.Bítýšce. Vybavují se mi vzpomínky na … …davy lidí směřujících po hrázi u řeky směrem ke hřišti … všichni nastrojeni ve svátečním … dvojice … skupiny … celé rodiny s dětmi … kočárky …chlapi na kolech … kluci a holky … vzduchem se nese smích …hovor … napětí. Začátek zápasu … hvizd píšťalky … hlasité projevy diváků … někdy byly jásavé … jindy … nespokojené …bouřlivé … a opět pochvalné … … kolem hřiště se sedělo na lavičkách … na mezi … popocházelo se po hrázi … postávalo ve skupinkách … deba­tovalo … radilo …staří … mladí. V š i c h n i … malí i velcí sledovali ten "malý kulatý nesmysl", který učaroval tolika generacím. Fotbal prostě k Veverské Bítýšce patřil, patří a bude patřit. Uveřejňujeme také několik ilustračních dobových fotografií - bohužel vzpomínky pamětníků již nesahají tak daleko, abychom je mohli opatřit také přesnými popisy ...

Pane Dvořáku,
díky Vašemu zavzpomínání si můžeme my všichni z Veverské Bítýšky uvědomit, co vše bylo třeba vykonat, aby naši fotbalisté mohli lehce a plni energie vyběhnout z šaten na krásný zelený trávník místního hřiště a dát se do hry. Ujměte se už slova … do toho, do toho!!!

Ilona Coufalová


sipka Zpět     sipka Verze pro tiskTyto webové stránky využívají cookies. Jejich používáním s tím vyjadřujete souhlas.
Souhlasím