cz / eng / de     Dnes je

Vysazení památeční lípy na Jarošově mlýně

Motto:
Krásné jsou stromy a dřevo. Mají duši a paměť. Jsou živím organismem, nezbytnou součástí našeho života a světa kolem nás.

Shromáždění u lípy

U příležitosti 370. výročí (1635 - 2005) mlynářské historie a tradice na místě, kde nyní stojí Jarošův mlýn, Dne stromů a dřeva (20. 10.) a října jako měsíce lípy byla dne 1. října na Jarošově mlýně vysazena památeční lípa. Akce proběhla za přispění sponzorů - Hartmann Rico, Český rozhlas, Deník Rovnost, Prygl.net, obec Veverská Bítýška, pekařství Balabán, Nadace Partnerství, Junák, Veronica a Divadlo Prkno. Celou akcí provázela PhDr. Zuzana Ledererová, redaktorka Českého rozhlasu Brno (obr. 4). Hlavní "hvězdou" byl ředitel Botanické zahrady UK v Praze - RNDr. Václav Větvička (obr. 6). Akce se zůčastnil také pan Jaroš (mlynář), i když již jen na fotografii umístěné u památného kamene.

Kvasarka Občerstvení Kmotři Básnířka ze Sentic RNDr. Václav Větvička Nástup divadla Prkno
Divadlo Prkno

Program ve 12:30 zahájila dechová hudba Kvasarka (obr. 2) z nedalekých Sentic (podobné jméno se tu vyskytovalo vícekrát, neboť k občerstvení příchozích bylo čepováno sentické pivo Kvasar, obr. 3). K poslechu jste si mohli vzít jak pivečko, tak údajně velmi dobré klobásky opékané za zády poslouchajících (obr. 3). Komu se nechtělo poslouchat dechovou hudbu, mohl si ve mlýně prohlédnout část výstavy z nedávného 60. výročí skautingu ve Veverské Bítýšce, fotografie Strom roku, výtvarné práce žáků ZŠ a ZUŠ, několik obrázků pana Bělíka (viz. galerie Výstava obrazů a grafik v Jarošově mlýně) nebo mlýn samotný (který rozhodně za shlédnutí stojí).

Divadlo Prkno

Po skončení hudební produkce přišla na řadu "chvilka poezie" v podobě recitace vlastních básní básnířky ze Sentic (obr. 5). Po jejím skončení pokračovala recitace v trochu jiném duchu, a to konkrétně v duchu místního divadla Prkno, kteří recitovali nad lípou malé zamyšlení nad lípou (obr. 7, 8, 9). Poté již následoval hlavní program dne - tedy sázení památeční lípy. Svou ruku k dílu přidali také zástupci sponzorů (obr. 4) a hlavně pan otec Karel Zatloukal, zdejší mlynář (obr. 4, mluví). Společnými silami se za poletování bublinek z bublifuků (obr. 12, 13, 14) divadelníků z Prkna podařilo zasadit lípu do země hned vedle kamene, který tu byl umístěn také při této příležitosti (původní podobný kámen zde byl údajně vytržen při stavbě mlýna, ale do současnosti se nedochoval, nový kámen pochází z lomu Rosa v Lomničce u Tišnova). Lípa byla řádně zalita a všichni její "kmotři" jí popřáli něco dobrého do vínku, především však dlouhý život...

Zasazení lípy Zasazení lípy Zasazení lípy Prkno s bublifuky Přání A nakonec zalití lípy

Autorem fotek je Aleš Ambrož


sipka Zpět     sipka Verze pro tiskTyto webové stránky využívají cookies. Jejich používáním s tím vyjadřujete souhlas.
Souhlasím