cz / eng / de     Dnes je

Domů»Historie »ThDr. Karel Eichler

ThDr. Karel Eichler (1845-1918)

ThDr. Karel Eichler (1845-1918)

Narozen ve Velkém Meziříčí, po vystudování gymnázia v Brně se věnoval studiu bohosloví. Na studiích ho podporoval jeho bratranec Florián Eichler, farář ve Veverské Bítýšce. Vysvěcen na kněze byl v roce 1870. Již během studií na alumnátě se věnoval jak literárním snahám, tak hudebním naukám. Sám složil také rozmanité hudební skladby. Znal se dobře s Pavlem Křížkovským, o kterém napsal studii. Biskupem Karlem Nötigem byl vyslán do římského ústavu Anima na studia práva kanonického. v roce 1870 se vrátil jako doktor církevního práva a počal přednášet jako profesor církevních dějin a kanonického práva na bohosloveckém ústavě v Brně. Zdraví Karla Eichlera bylo po pobytu v Itálii podlomeno malárií. Po částečném zotavení převzal ještě kromě profesury redakci časopisu "Hlas", který redigoval asi dva roky.

Trvale se spřátelil s Václavem Kosmákem. Roku 1880 se ucházel o faru ve Veverské Bítýšce, odkud odcházel jeho bratranec Florián. Jako zdejší farář kromě svých kněžských povinností se věnoval psaní, přisíval do "Hlasu", "Moravské orlice", sepsal "Poutní místa a milostivé obrazy na Moravě a rakouském Slezsku", které vydal na tehdejším dobu v dost značném nákladu - dva díly každý po 9000 výtisků.

V roce 1891 po soustavném studiu archivních dokumentů sepsal a vydal vlastním nákladem "Paměti panství veverského" (reprint lze zakoupit na obecním úřadě). Tato kniha zachycuje vyčerpávajícím způsobem historii nejen hradu Veveří a Veverské Bítýšky, nýbrž i některých okolních obcí a skvěle zobrazuje atmosféru starých dob. V roce 1892 odešel do Brna, kde měl blíže k literatuře a kultuře. Vyučoval náboženství na gymnáziu. Ve stáří trpěl revmatismem a zemřel v roce 1918. Je pochován ve Veverské Bítýšce. Neměl by být zapomenut v obci, pro kterou sepsal spis opravdu unikátní.

Další informace:


sipka Zpět     sipka Verze pro tiskTyto webové stránky využívají cookies. Jejich používáním s tím vyjadřujete souhlas.
Souhlasím