cz / eng / de     Dnes je

Galerie fotografií

Dny obce potřetí

Letošní ročník byl výjimečný ze tří důvodů:

  • slavíme významné výročí – sto let republiky,
  • potřetí slavíme dny obce,
  • provedli jsme největší průzkum všech dostupných serverů s předpovědí počasí.

Ano, počasí bylo určitě pro nás pořadatele to nejsledovanější v průběhu Dnů obce. Stejně jako vloni, po dlouhé vlně teplého a suchého počasí se příroda otočila na druhou stranu. Déšť a změnu jsme vítali všichni. Ale proč nás musela potkat právě na Dny obce? Jsou ale v životě věci, se kterými stejně nic neuděláte, a jednou z nich je počasí. I když prozkoumáte všechny dostupné předpovědi, skutečnost nakonec vypadá jinak. Rozhodli jsme se proto nestresovat se, brát věci, jaké jsou a hlavně být optimisté. A optimismus se nám nakonec vyplatil.

Páteční zahajovací průvod a odhalení nové busty T. G. Masaryka proběhly v suchu a na jedničku. Potěšilo nás, že se zúčastnilo tolik občanů, protože je to důkaz toho, že úcta k historii není jenom prázdná fráze a že vlna vlastenectví se nevzedme jenom po vyhraném mistrovství světa nebo olympiádě.

Zájem o historii, tentokrát lokální, potvrdila i výstava 100 let republiky ve Veverské Bítýšce. Již v pátek večer a po celý následující víkend byla výstavní místnost plná. Dobrý ohlas potvrzují i zápisy v návštěvní knize.

Poděkování za tuto výstavu patří všem, kteří se zasloužili o její obsah - to znamená všem, kteří nelenili a poskytli svoje fotografie a rodinné poklady.

Při přípravě obsahu výstavy jsme se rozhodli ukázat a shromáždit materiály nejen o běžném životě v obci, ale i o našich spoluobčanech, kteří se svým životem a svými skutky zasloužili o vznik a udržení samostatného, svébytného státu. Mnozí z nich by jinak už byli zapomenuti, nebo žili jenom v srdcích svých blízkých. Jsme přesvědčení, že jejich lidská statečnost a osobní příklad se dotýká i současné generace. Chtěli jsme alespoň takto vzdát hold všem našim předkům, kteří myšlenku svobody a samostatnosti prosazovali, vybojovali a uhájili. Protože republiku netvoří ústava, armáda, hranice nebo vláda, republiku vždy tvořili a tvoří živí lidé svou prací, myšlenkami a skutky.

V sobotu ráno nejenom pořadatelé ale především “sedm statečných a pes”, kteří vyrazili na dopolední vycházku, potřebovali optimismu opravdu hodně. Pršelo a pršelo. Naštěstí okolo poledne se mraky zvedly a sluníčko zdrženlivě vykouklo ven. Dětské odpoledne na Ostrůvku a vycházka Klubu přátel tělovýchovy byly zachráněny! Na Ostrůvku se během odpoledne vystřídalo více než 120 dětí různých věkových kategorií. Svoji dovednost a obratnosti si vyzkoušeli i rodiče a prarodiče.

Po cestě na Ostrůvek se lidé zastavovali na výstavě prací ZUŠ. Mohli jste si prohlídnout nejen výtvarné práce žáků, ale i perfektně vedená alba ZUŠ, dokumentující všechny úspěchy žáků školy dobrých 40 let nazpět.

Akce neprobíhaly jenom přímo v obci. Návštěvníci komentovaných prohlídek na kapli Matky Boží si pochvalovali prohlídku, výklad i odpolední koncert.

K večeru přibyly mraky a ubylo optimismu. I když časový rámec ”Laviček” jsme změnili podle aktuálního počasí, tato část programu byla vytrvalým deštěm poznamenána. O to větší obdiv patří zúčastněním, které počasí neodradilo a kteří se uchýlili pod přístřešky trvalé i provizorní a vytrvali. Jenom díky těmto nadšencům vám můžeme oznámit, že ještě před schválením statusu města parlamentem jsme měli “Nemocnici na kraji města Veverské Bítýšky”, což je název vítězné lavičky. Stala se poprvé kuriózní věc – dva týmy vymyslely stejnou tématiku „Laviček“, takže 1. září byly ve Veverské Bítýšce Vánoce hned dvakrát. Bylo tedy logické, že porota ocenila dvěma druhými místy oba týmy a vyzvala je, ať udělají ještě třetí Vánoce – tentokrát společné. A tak to má být, Lavičky mají spojovat lidi – v dešti i na suchu!

Třetí místo v soutěži obsadili Skauti se skautskou lavičkou na Městečku. Neodradilo je počasí, originálně zaimprovizovali a využili autobusovou čekárnu, kterou rozezníval zpěv a hudba ještě dlouho do noci.

Bez ohledu na výsledky soutěže můžeme letos více než jindy říct, že vzhledem k počasí patří ocenění opravdu všem osmi týmům.

Neděle byla dnem svátečním a dnem kultury. Dopoledne začalo mší za občany a rodáky v místním kostele Sv. Jakuba. Odpolední kulturní program se prolínal všemi žánry - od hudby z počátku století, přes moderní písničky až po klasické písně The Beatles. Věříme, že každý z diváků si našel svoji oblíbenou. Nakonec tancovali všichni, navzdory přeháňce, která přece jenom přišla na závěr koncertu.

Závěr Dnů obce byl opravdu slavnostní a dojemný. Vidět naše hasiče nastoupené ve slavnostních uniformách při zvuku státní hymny, která předcházela předání vyznamenání za jejich obětavou práci, bylo slavnostním okamžikem pro všechny. Všichni si uvědomovali, že bez jejich obětavé práce by pomoc v nouzi, při živelných pohromách, haváriích a úrazech byla pro všechny občany daleko méně dosažitelná.

Hasiči, děkujeme ještě jednou!

Na závěr jako vždy velké poděkování všem, kteří se na Dnech obce jakkoliv podíleli – ať už pravidelně, nebo poprvé. Dny obce znovu dokázaly, že Veverská Bítýška žije!

Tak příště… na Dnech města!
Jarmila Novotná


sipka Zpět     sipka Verze pro tiskTyto webové stránky využívají cookies. Jejich používáním s tím vyjadřujete souhlas.
Souhlasím