cz / eng / de     Dnes je

Galerie fotografií

Povodně 2006

Zima roku 2006 byla dlouhá a chladná. Napadlo velké množství sněhu, které pak díky velkému zlomu v teplotách začalo rychle tát. Navíc se do tání ještě přidal déšť, který byl naštěstí jen mírný. Výsledkem byly značně zvýšené hladiny řek.

Od 29. 3. 2006 byl na řece Svratce vyhlášen třetí stupeň povodňové aktivity (překročení hranice 3 m výšky vody). Nejhorší situace byla v sobotu v nočních hodinách, kdy korytem Svratky protékalo 195.6 m³/s (necelý týden zpět to bylo asi 6 m³/s, co již byl zvýšený stav díky tání) a výška hladiny činila 359 cm. Lidem v ulicích okolo řeky stoupala spodní voda do sklepů a garáží, na mnoha místech voda bezprostředně ohrožovala domy a zde byly vidět pytle naplněné pískem. Voda prosákla i na tenisové kurty a fotbalové hřiště.

Chatová oblast u stavidla na řece byla pod vodou, dokonce voda olizovala vzdálený okraj silnice k Ymce. Náhon je o značný kus pod úrovní řeky a protože v korytě řeky již teklo příliš mnoho vody, řeka se s náhonem spojila a u Ozdravovny na některých místech prakticky zmizel ostrov, který je od sebe odděluje a tak prakticky uprostřed toku řeky stály chaty. Silnice u ozdravovny byla tradičně pod vodou, stejně tak i školní zahrada a většina níže položených zahrad na ulici Marušky Kudeříkové. U mostu hasiči museli hlídat vodu, která se vracela odpadním potrubím zpět do městečka. Podobná situace byla i na čističce.

Také na Bílém potoce nebyla situace nijak veselá, koryto bylo plné a místy chybělo málo, aby voda přetekla. Na Prachovně potok tekl po silnici a u vil se vracela zpět do svého koryta.

Popisek fokty je k dispozici při najetí nad fotku. Autoři fotek jsou: Pavel Křivánek, Aleš Ambrož a Petr Křížan.


sipka Zpět     sipka Verze pro tiskTyto webové stránky využívají cookies. Jejich používáním s tím vyjadřujete souhlas.
Souhlasím