cz / eng / de     Dnes je

Domů»Aktuality ze života města»Toxicita dusičnanů - informace

Toxicita dusičnanů - informace ()

Dusičnany v pitné vodě nejsou samy o sobě významně škodlivé – mohou způsobit snad jen významnější tvorbu moči. Jejich nepříznivé účinky však spočívají v tom, že mohou být v zažívacím ústrojí redukovány na dusitany. Dusitany se v krvi podílejí na oxidaci hemoglobinu v červených krvinkách na methemoglobin, který se pak v důsledku silné vazby kyslíku neúčastní na jeho přenosu z plic do tkání. Tento stav, zvaný methemoglobinémie, vede k nedostatku kyslíku v organismu. Redukci dusičnanů na dusitany zprostředkovávají střevní baktérie, které jsou však přítomné ve střevě tak nízko, že k redukci dusičnanů zpravidla nedojde, protože jsou dříve vstřebány a vyloučeny močí.
Nejcitlivější částí populace jsou kojenci do 3–4 měsíců věku, kteří jsou ohroženi při přípravě kojenecké stravy z vody s obsahem dusičnanů.
U dětí nad 3 měsíců věku je případů methemoglobinémie hlášeno málo, ve studii u dětí konzumujících vodu s obsahem dusičnanů 100–500 mg/l nebyl nalezen rozdíl v hladině methemoglobinu ve srovnání s dětmi s vodou do 44 mg/l.
U dospělých osob byly případy methemoglobinémie popsány po požití vysokých dávek dusičnanů omylem nebo k léčebným účelům, často se jednalo o osoby se sníženou žaludeční kyselostí. Toxická dávka dusičnanů činila 33 až 150 mg/kg tělesné hmotnosti.
Expozice dusičnanům z vody inhalací a přes kůži při sprchování, umývání nádobí není významná.

seznam aktualit


sipka Zpět     sipka Verze pro tiskTyto webové stránky využívají cookies. Jejich používáním s tím vyjadřujete souhlas.
Souhlasím