cz / eng / de     Dnes je

Veverská BítýškaVeverská Bítýška

aktuality

Aktuality

22. festival na PRKNECH ()

Pohodový divadelní festival Setkání amatérských divadel NA PRKNECH se poprvé konal už v roce 1997 a to v malebném městečku Veverská Bítýška na soutoku Svratky a Bílého potoka. Jeho 22. ročník zve do místního Kulturního domu v termínu 6.-9.června 2019 a pořádá ho tradičně Divadlo Prkno.

V areálu kulturního domu, kde se festival koná můžete jako diváci kromě divadla ochutnat i divadelní palačinky, nebo se zapojit do zajímavé výzvy s názvem „Peču s Prknem“, každý kdo na festival přinese cokoliv po domácku upečeno, získá speciální upomínkovou placku, která se dá získat pouze tímto originálním způsobem. Festival uděluje i speciální ceny, o kterých hlasují sami diváci a to jak ti dospělí, tak děti. Ceny však udělují i sami organizátoři, kterými jsou členové Divadla Prkna – spolku, který letos na podzim vstoupí do své 23tí divadelní sezóny. Za zmínku určitě stojí to, že kromě hraní divadla se podílí i na výchově mladých divadelních talentů v dramatických kroužcích, svého času organizoval i letní kino a pod jeho hlavičkou funguje také improvizační skupina PolenoImpro.

Program otevře svým čtvrtečním vystoupením od 20 h. Břéťa a Čeněk s představením „Za čárou“, pod přezdívkami se skrývají zdravotní klauni a ostřílení herci, kteří blízce spolupracují i s Bolkem Polívkou – Ondřej Klíč a Michal Chovanec, pod heslem „ve zdravém těle, zdravý duch“ tito cvičenci publiku zábavným způsobem dokážou, že i v tělocvičně se dá zažít dobrodružství. Pátečním lákadlem festivalového programu je hostování divadla „Pod lamú“ Bánov, které přiveze cenami ověnčené představení „Biomatka neb běž do řiti s kus-kusem“. Autorská hra pojednává o starším manželském bánovském páru, jejichž jediná dcera Laďka, která před lety odešla do Anglie, se na začátku hry po nevydařeném vztahu vrací i se svými třemi dětmi zpátky k rodičům. V Londýně se nadchla pro zdravou výživu, východní medicínu a volný styl výchovy, tak jak je to v dnešní době zvykem. Na vesnici, kde ještě platí spíš lidová pravidla, však svým životním postojem způsobují i s dětmi senzaci. Po jeho vystoupení, které začíná ve 20 h. následuje volná zábava i tanec s kapelou „Once a week“.

Sobota by mohla mít podtitulek pro celou rodinu, hrát se začíná už ve 13 h., kdy žáci místní školy zahrají představení plné písniček na motivy slavné knihy Ondřeje Sekory „Ferda Mravenec“, ve 14 h. vystoupí Banda z Braníškova, což je soubor, který působí zeměpisně nedaleko, přesto na festivalu bude hrát poprvé a přiveze autorskou pohádku „Ježibabička z perníkové chaloupky.“ To ostříleným hostem a držitelem několika cen od dětského diváka z předchozích ročníků je Divadelní spolek Sentice, letos nastudoval pohádku „O Měsíčníku, Větrníku a slunečníku“ – začátek jejich produkce je v 15 h. Od 18té hodiny si pódium zabere divadlo Blažena z Blažovic a u jejich „Strašidla Cantervillského“ by se divák měl bát i smát, vždyť originální pojetí klasiky od Oscara Wilda má podtitulek veselý horor. Ve 20 h. startuje představení brněnského Divadla Facka s názvem „Isabellin poklad aneb cesta do Singapuru“, zkušený profesionální soubor přiveze svoji nejnovější komedii ve stylu dell´arte. A sobotu naplněnou divadlem uzavře místní Divadlo Prkno, které ve světové premiéře uvádí text spisovatelky a básnířky Kateřiny Rudčenkové „Vůně třešňového dýmu“, samotný scénář byl nominován na cenu Alfréda Radoka, příběh předkládá mezigenerační setkání tří žen a celá hra v režii Evy Petrželové, s kterou soubor hostoval i v Činoherním klubu v Praze, se odehrává v polosnu, takže se postavy proměňují i v pohádkové princezny nebo prince. Noční komorní představení, které si své diváky pozve na pódium za oponu začíná ve 22 hodin.

Neděle je zaměřena především na diváctvo dětské a nabízí hned dvě pohádky – ve 14 h. zbrusu nové představení Malého-velkého divadla z Brna „Princezna a vysavač“ s vydařenou scénou od výtvarnice Lenky Pilařové a v 15:30 h. naváže autorská pohádka Ivany Findurové „Pošťácká pohádka“ od dalšího divadelního souboru z Bítýšky Na vlnce, který příběh s úspěchem hraje i krajanským spolkům daleko za našimi hranicemi. V 17 hodin festival uzavře vyhlášení výsledků, které diváci svým hlasováním po každém představení mohou a musí ovlivnit, svoji cenu tradičně předá i starosta města Veverská Bítýška. A s pokřikem: Ať žije festival NA PRKNECH v roce 2020! a společnou fotografií se divadelní festiválek v podhradí hradu Veveří rozloučí.

Dobrou zprávou je, že vstupné na všechna představení je dobrovolné a na festival se z Brna dostanete pohodlně autobusem 303 z Bystrce nebo parníkem, jehož konečná zastávka nese právě jméno líhně divadelních nadšenců.

seznam aktualit


sipka Zpět     sipka Verze pro tisk